Dlaczego warto czytać o architekturze? Choćby po to, by dostrzegać zalety i mankamenty miejsc, w których mieszkamy. Rekomendowane poniżej pozycje w sposób fascynujący przybliżają tematykę kształtowania przestrzeni wokół nas.
Lekturą, która znakomicie wprowadzi w architektoniczne tajniki nawet absolutnych laików są Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast? Radosława Gajdy i Natalii Szcześniak. Autorzy to para architektów tworzących największy polski wideoblog o sztuce tworzenia ładu w otoczeniu „ARCHITECTURE IS A GOOD IDEA. W swej publikacji w bardzo interesujący, a jednocześnie przystępny sposób pokazują, co sprawia, że otaczająca nas przestrzeń posiada (lub nie) walory estetyczne. Dziesiątki polskich i zagranicznych przykładów wzbogacone kapitalnymi ilustracjami skłaniają czytelnika do zadumy nad bezpośrednim wpływem architektury na życie człowieka.
Nie mniej ciekawą, lecz adresowaną do bardziej wyrobionego odbiorcy jest książka Beaty Chomątowskiej Betonia. Dom dla każdego. Opisuje ona ideę masowego budownictwa, która w XX w. zrealizowała się w formie blokowych osiedli. I to niemal w całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Autorka skupia się nie tylko na naszych swojskich blokowiskach, ale analizuje też fenomen wizjonerskich realizacji Le Corbusiera na paryskich przedmieściach czy śmiałych projektów budowlanych w Wielkiej Brytanii i USA. Dochodzi do zaskakujących wniosków w kwestii tego, dlaczego nowoczesna (w swoim czasie) inwestycja może zamienić się zarówno w slumsy, jak i luksusowe apartamentowce. Zdecydowanie warto przeczytać.
Zainteresowani tematem powinni też sięgnąć po teksty Filipa Springera. Jest ich sporo, ale warto szczególnie wyróżnić dwie publikacje: Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni i Księga zachwytów. Pierwsza przerażająco sugestywnie bada problem braku ładu przestrzennego w Polsce i zdecydowanie nie nastraja optymistycznie. Natomiast druga pozycja koncentruje się głównie na tym, co w polskiej architekturze piękne, intrygujące i widowiskowe.
Wszystkie wymienione wyżej teksty to absolutne „must read” zarówno dla osób interesujących się arkanami projektowania dookolnej przestrzeni, ale też dla tych, którzy zwyczajnie chcą bardziej świadomie egzystować w dynamicznej rzeczywistości. Wszak „rozumienie architektury to rozumienie świata, w którym na co dzień przebywamy”.