Dotychczas mieszkania usytuowane na parterze nie cieszyły się szczególnym wzięciem wśród nabywców nieruchomości. Masa klientów wręcz maniakalnie używa zwrotu „tylko nie parter”, poszukując lokalu zarówno w celach mieszkaniowych, jak i inwestycyjnych. Jednak coraz większa liczba analityków rynku sygnalizuje, że w niedalekiej przyszłości obecna sytuacja może ulec całkowitej zmianie. O uprzedzeniach wobec „parterów”, jak i przesłankach świadczących o możliwej zmianie ich potencjału kapitałowego będzie traktował ten wpis.
Nie jest żadnym kopernikańskim odkryciem fakt, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Według ostatniego Narodowego Spisu Ludności niemal ¼ Polaków osiągnęła już wiek senioralny (dokładnie 22%), a osób starszych będzie przybywać. Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że w 2050 roku grupa 60+ stanowić będzie już ponad 40% polskiego społeczeństwa. Te procesy demograficzne przełożą się niewątpliwie na mapę preferencji zakupowych na rynku nieruchomości.
Wysoce prawdopodobne, że wzrośnie popyt na mieszkania położone na najniższych kondygnacjach oraz lokale w blokach wyposażonych w windy. „Partery” dotąd nie cieszyły się szczególnym wzięciem, stąd ich cena jest średnio 5-7% niższa od mieszkań położonych wyżej. Jednak schody są ogromnym problemem dla osób starszych. Wchodzenie na 3-4 piętro będzie dla wielu barierą nie do pokonania, stąd lokum do którego będzie prowadziło jak najmniej stopni lub do którego będzie można dotrzeć windą będzie szczególnie pożądane.
Mieszkania na parterze co prawda niejednokrotnie nie posiadają balkonów i są bardziej narażone na włamania. Głośność świata zewnętrznego jest w nich bardziej odczuwalna, a poczucie prywatności jest nieco mniejsze niż na wyższych piętrach. Jednak ograniczenia fizyczne będące pokłosiem sędziwego wieku będzie zmuszało seniorów (których liczba, jak wspomniano, będzie stale wzrastała) do poszukiwania nieruchomości pozwalających jak najdłużej cieszyć się samodzielnością i możliwie szeroką aktywnością fizyczną. Jeśli droga do domu wiedzie przez kilkadziesiąt stopni schodów, to dla starszej, schorowanej osoby takie lokum może okazać się więzieniem… Warto też zauważyć, że masa osób w podeszłym wieku, która jest zmuszona zamienić dom na mieszkanie będzie preferować parterowe lokale, które nierzadko wyposażone są w ogródki. To uczyni tego typu zamianę znacznie znośniejszą.
Podsumowując, zmieniająca się struktura wiekowa naszego społeczeństwa warunkować będzie decyzje konsumenckie na rynku nieruchomości. Warto o tym pamiętać.