Rok temu rekomendowaliśmy pomysły na jednodniowe wypady wakacyjne w obrębie naszego województwa. Teraz propozycje na niewiele dłuższe ekskursje, ale jednak wymuszające odwiedzenie ziem ościennych wobec Podkarpacia. Masa ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy jak wiele niezwykłych i fascynujących miejsc znajduje się nieopodal, dlatego też serwujemy kolejną odsłonę naszego skromnego vademecum.
Na hasło: „zamek” czy „pałac” zdecydowana większość „subcarpathians” rozpocznie przewidywalną enumerację: „Łańcut, Krasiczyn, Baranów Sandomierski”… A na przykład o zamku w tarnobrzeskim Dzikowie niesłusznie bardzo wielu nie wie. Podobnie niedostateczną „popularkę” ma Pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu (cudowny park!), Pałac Polanka w Krośnie czy Pałac Lubomirskich w Przeworsku. Kto ciekaw wygugla, ale skoro wielu nie kojarzy perełek w rodzimym województwie, to cóż rzec o tych znajdujących się w województwach sąsiednich. Nie sposób w takim „shorcie” jak niniejszy wpis wspomnieć o wszystkich, ale o kilku jak najbardziej można.
Lublin może poszczycić się wspaniałym zamkiem, który posiada nie tylko wieżę z tarasem widokowym na panoramę miasta, ale też słynne malowidło Jana Matejki „Unia Lubelska” oraz niezwykłą Kaplicę Zamkową Trójcy Świętej posiadającą przepiękne freski. Z kolei ok. 30 km od stolicy województwa znajduje się cudowny Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Stylowa architektura, wytworne wnętrza i malowniczy park stanowią o uroku tego miejsca. Wyjątkowością szlacheckiej posiadłości jest znajdująca się tu… Galeria Sztuki Socrealizmu. W ten sposób placówka muzealna komunikuje wiedzę o niełatwej i mocno skomplikowanej historii naszego kraju…
Lubelszczyzna to także Jezioro Białe, które pozwala w wodzie i na słońcu zaznać relaksu, oferując multum atrakcji. Nie wolno też zapominać o Roztoczu, które znajduje się na granicy naszych województw, a pozwala podziwiać florę, faunę oraz typowe dla tego obszaru przykłady architektury sakralnej (zachwycające cerkiewki).
Małopolska to nie tylko Wawel czy Pieskowa Skała, ale też nieco mniej znane (całkowicie niesłusznie!) zamki w Dębnie czy Niepołomicach. Ten pierwszy to absolutnie unikalny w naszych okolicach przykład niedużego zamku średniowiecznego. Zwłaszcza mając w pamięci ogrom Malborka, obiekt potrafi zachwycić. Jest doskonale zachowany, wszak jego komnaty przysłużyły się jako plan zdjęciowy serialu „Korona Królów” (nie wnikając w jakość artystyczną tej produkcji jest to koronny dowód na dobrą formę budowli). Z kolei w Niepołomicach znajduje się zamek wybudowany z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego. To piękny obiekt, w którym możemy choćby zwizytować salę zawierającą malarski poczet królów Polski oraz okazały dziedziniec, który – jeśli już o tropach filmowych mowa – „zagrał” w filmie „365 dni” (tu również spuśćmy zasłonę milczenia nad wartością tego „dzieła”).
Jeśli zaś o akweny chodzi, to miejscem absolutnie unikalnym jest Zakrzówek. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że w granicach administracyjnych Krakowa znajduje się tak niezwykły zalew. To sztuczny zbiornik wodny, który powstał po zalaniu starej kopalni wapienia. Obłędne widoki zachęcające do spacerów oraz tzw. „pływające baseny”, które mają zostać oddane do użytku jeszcze w tym sezonie budują atrakcyjność tego miejsca.
Także Świętokrzyskie proponuje wiele atrakcyjnych miejsc wartych obejrzenia w wakacje. Co istotne, wiele z nich znajduje się w samych Kielcach, bądź bezpośrednio w ich sąsiedztwie. Choćby bardzo ciekawy Zamek Królewski w Chęcinach czy Dawny Pałac Biskupów Krakowskich. Zwolennicy górskich wędrówek dość szybko z centrum stolicy województwa świętokrzyskiego przemieszczą się na szlaki wiodące ku Łysicy czy Łysej Górze. Także jaskinia Raj czy rezerwat Kadzielnia zdecydowanie zachwycą ciekawych świata. Jeśli ktoś chce zabrać dzieciaki na efektowną przechadzkę, to znakomicie do tego nadaje się Sabat Krajno czyli największy w Polsce park miniatur z widokiem na panoramę Gór Świętokrzyskich. Nieco dalej od Kielc znajdują się Krzemionki – wyjątkowy rezerwat archeologiczny chroniący zespół neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego. To obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który koniecznie trzeba zobaczyć (obowiązuje tu dość niekonwencjonalny, ale bardzo interesujący tryb zwiedzania – najpierw spacer po lesie, a następnie zejście do bardzo efektownych podziemi). A do popływania znakomicie nadaje się zalew Cedzyna. Do otoczonego lasami i górami akwenu można dostać się z Kielc nawet popularnym „empekiem”.
Naturalnie wszystkie wspomniane województwa posiadają znacznie więcej imponujących miejscówek, natomiast chcieliśmy uwypuklić te nieco mniej znane kosztem tych powszechnie kojarzonych. Polska posiada niewyobrażalną liczbę pięknych, interesujących miejsc, a proces ich poznawania jest sprawą niezwykle czasochłonną. Pozostaje nam jedynie zapewnić, że dla ludzi z otwartymi głowami wszystkie powyższe rekomendacje okażą się fascynujące.