Rzeszów to drugie miasto w Polsce (po Warszawie), do którego napływa najwięcej nowych mieszkańców.
Spora ilość uczelni przyciąga młodych ludzi chcących się kształcić. Także powstające w granicach oraz na obrzeżach miasta specjalne strefy ekonomiczne (choćby Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS czy Park Naukowo – Technologiczny Rzeszów – Dworzysko) oraz bliskość lotniska w Jasionce sprawiają, że w Rzeszowie chce zamieszkać coraz więcej młodych ludzi, którzy rozpoczynają kontrakty zawodowe. Wzrastająca populacja stolicy Podkarpacia przyciąga wielu większych i mniejszych inwestorów, którzy kupują mieszkania pod wynajem. Należy jednak zadać sobie pytanie, na jakie istotne czynniki należy zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości, tak by przyniosła ona największą stopę zwrotu?
Im więcej pokoi na mniejszym metrażu, tym lepiej. Największą popularnością wśród najemców cieszą się bowiem 2-pokojowe mieszkania do 40 m2 powierzchni w nowym budownictwie. Poza tym niewielki metraż obniża koszty utrzymania lokalu, zatem inwestor może więcej zarobić na czynszu z najmu. Popularne kawalerki dają największe korzyści, gdyż opłaty dla zarządcy czy za media są bardzo niskie, zatem tzw. odstępne jest często niewiele niższe, a nawet identyczne jak za wynajem mieszkania 2-pokojowego.
Z kolei zakup mieszkania w starym budownictwie może być korzystny ze względu na jego dobrą lokalizację, jednak takie nieruchomości nierzadko wymagają poniesienia dodatkowych nakładów na prace remontowe. Obecnie najemcy nie chcą płacić wysokich kwot za standard typu „jak za Gierka”. Warto też pamiętać, że takie mieszkania wymagają większych opłat dla spółdzielni (ze względu na wyższy fundusz remontowy), dlatego też czynsz najmu nie będzie tak wysoki, jak za nowe mieszkanie o tym samym metrażu.
Nie brakuje też chętnych na wynajem mieszkań 3-pokojowych do 60 m2 powierzchni. Często poszukują takich lokali małżeństwa z dzieckiem, studenci i pojedyncze osoby pracujące. Jednak należy podkreślić, iż zakup lokalu podobnej wielkości wymaga już dużo większego nakładu finansowego. Wprawdzie można za nie uzyskać znacznie wyższy czynsz (20-30% więcej niż przy mieszkaniu 2-pokojowym), jednak zwrot zainwestowanych środków rozkłada się na dużo dłuższy okres. Z drugiej strony nie można zapominać, że popyt na większe mieszkania wzrasta, a ich ilość jest wciąż niedostateczna.
Co prawda okres pandemii nie przyhamował gwałtownie popytu na rynku wynajmu mieszkań, jednak niepewna sytuacja finansowa najemców spowodowała spadek opłat za czynsz najmu o 20-30%. I choć sytuacja pandemiczna obniżyła profity z tego typu działalności inwestycyjnej, to wciąż warto zaangażować pieniądze w ten biznes, gdyż stopa zwrotu nie będzie niższa niż 4% w skali roku.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o mieszkaniach, w jakie warto zainwestować fundusze, zadzwoń: 782 200 201.